تالک Talc

تالک Talc

تالک به فرمول[Mg3 [(OH)2 /Si4O10 در سیستم منو کلین متبلور می‌شود واز دسته کانی‌های گروه فیلو سیلیکات‌ها می‌باشد. آرایش عناصر در این کانی بدین صورت است که اکسیژن آزاد دو لایه و یا به عبارت دیگر رأس آزاد تترائد ها روبروی هم قرار می‌گیرند. این دو لایه به وسیله عناصری مثل +AL و یا ۳+Mg به یکدیگر متصل می‌شوند و به طور کلی یک شبکه مضاعف خیلی محکم به وجود می‌آید. تک بلورهای تالک خوب و شفاف است و اکثراً به صورت دانه‌های فلس مانند و کاسه‌ای و به طور رشته الیاف و به طور کلی دانه ریز متراکم و قلوه‌ای است. دردانه‌های فلسی سطح جدایش بسیار عالی تالک قابل رؤیت بوده و در سطح کلیواژ جلای صدفی دارد. قابلیت خمش دارد. با سختی حدود یک و وزن مخصوص کم (۸/۲ – ۷/۲ گرم بر سانتی متر مکعب)، لمس آن چرب و در دست اثر می‌گذارد. تالک توده‌ای بیرنگ و سفید بوده و تک بلورهای آن در صورت درشت بودن کمرنگ یا آبی رنگ است. نوع توده‌ای آن در ناخالصی‌ها به رنگ‌های مختلف گلی، زرد روشن و خاکستری روشن دیده می‌شود که یه این نوع تالک Speeskstein یا سنگ چرب نیز می گویند. با دم شاموله ذوب نمی‌شود و در اثر حرارت زیاد سختی آن زیاد شده و به ۶ می‌رسد.
اسیدهای معمولی در تالک بی اثرند.Minnesotaite به تالکی گفته می‌شود که به جای منیزیم مقدار معتنابهی آهن جانشین شود. (Fe) که در آن =H 01/3 و به طور کلی بی رنگ یا به رنگ سبز روشن می‌باشد. تالک دانه ریز متراکم بی رنگ را صابون خیاطی نیز می‌نامند.

کاربردهای تالک
تالک و دیگر کانی‌های همراه معمولاً موارد استفاده گوناگونی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

صنایع چینی و سرامیک و کاشی و مقره سازی
وجود تالک در سرامیک باعث ایجاد مقاومت در تولیدات می‌شود و از آن جا که تالک هنگام پخته شدن کاشی مانع ایجاد ترک‌های ریز و در نتیجه خرد شدن کاشی به مرور زمان می‌شود لذا از کاربرد آن در این صنعت استقبال بیشتری می‌شود.
از محاسن دیگر تالک در صنایع کاشی و سرامیک بالا بودن حرارت و یا مقاومت در مقابل اسیدها وکم بودن تغییر حجم دردامنه وسیع حرارتی و شفافیت بیشتر آن است. تالک هنگامی در لعاب به کار می‌رود که به سیلیس و منیزیم احتیاج پیدا شود. و در عیارهای پایین حدود ۴% از تالک به عنوان کمک ذوب ودر عیار بالا به عنوان نسوز و عامل تنظیم کننده مقاومت در برابر شوک حرارتی استفاده می‌شود.
تالک در کل به عنوان کمک ذوب مصرف می‌شود. همچنین در دوغاب‌های رنگی نیز از ۵ تا ۱۵% مصرف دارد. تالک نسبتاً خالص با درصد پایین‌تر در مخلوط مواد اولیه لعاب کاشی به کار می‌رود. مصرف تالک در سرامیک مستلزم داشتن خواص فیزیکی و شیمیایی یکنواختی است و باید عاری از منگنز و آهن باشد و برای عایق‌های با فرکانس بالا بیشتر از ۵% CaO و ۵/۱% اکسید آهن و ۴% Al2O3 مجاز نمی‌باشد.

 

تالک در پلاستیک‌ها:
در سال ۲۰۱۱، چیزی حدود ۲۶% از مصرف تالک در ایالات متحده مربوط به تولید پلاستیک بوده است. تالک به طور عمده به عنوان پرکننده استفاده می‌شود. شکل‌های صفحه‌ای از ذرات تالک می‌توانند سختی و مقاومت حرارتی محصولاتی از جمله پلی پروپیلن، وینیل، پلی اتیلن، نایلون و پلی استر را افزایش دهند و از آب رفتگی آنها جلوگیری کند.

تالک در رنگ:
بیشتر رنگ سوسپانسیونی از ذرات معدنی در یک مایع می‌باشد. تالک به عنوان یک آبکی کننده و پرکننده در رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل‌های صفحه‌ای از ذرات تالک، سوسپانسیون جامد را بهبود می‌دهند که می‌تواند کمک کند تا رنگ مایع بدون شل شدن به دیوار بچسبد.
پودر تالک سفید بسیار روشن است. این باعث می‌شود که به عنوان یک پرکننده عالی در رنگ محسوب شود. زیرا باعث می‌شود که رنگ به طور همزمان هم سفید و هم روشن باشد.
تالک با سختی کم با ارزش است. چون که باعث آسیب سایش کمتری روی نازل اسپری و دیگر وسایل موقع رنگ کردن می‌شود. در سال ۲۰۱۱، در ایالات متحده ۱۶% از مصرف تالک مربوط به درست کردن رنگ می‌شود.

تالک در کاغذ:
اکثر کاغذها از یک خمیر از فیبرهای ارگانیک ساخته شده‌اند. این خمیر از چوب و مواد ارگانیک دیگر ساخته شده است. ماده‌ی معدنی اساسی به خمیر اضافه می‌شود تا به عنوان پرکننده عمل کند. هنگامی که خمیر درون صفحات باریک ماده معدنی غلتانده می‌شود، فضاهای بین فیبرهای خمیر را پر می‌کند، نتیجه یک کاغذ با یک سطح صاف برای نوشتن می‌شود. تالک به عنوان یک پرکننده می‌تواند کدری، روشنایی، سفیدی و همچنین توانایی کاغذ در جذب جوهر را بهبود دهد. در سال ۲۰۱۱، صنایع کاغذ سازی ۱۶% از تالک استفاده شده در ایالات متحده را مصرف کردند.

– تالک در معرف‌های شیمیایی جنگی ـ واکس‌های کف ـ واکس کفش و حتی در صیقل دادن بادام زمینی مصرف می‌شود.
– تالک های فشرده که به صورت شمش بریده می‌شود برای میزهای آزمایشگاهی، دستشویی و فاضلاب، مخازن اسید، تخته کلیدهای الکتریکی، عایق‌های الکترونیکی، سر بخاری اجاق و همچنین مواد عایق خانگی مصرف دارد. به علاوه این گونه تالک در مجسمه سازی نیز کاربرد دارد.

– تالک علاوه بر مصارف مذکور در صنایع صابون سازی، کرم‌های آرایشی، جوشکاری، فیلتر سازی، مصارف بهداشتی و دارویی و لوازم آرایشی، پودر و دندانسازی، تهیه کاغذهای براق، تهیه مواد غبارزا، مدادهای رنگی و شمعی و در صنایع پر کننده آسفالت‌های مقاوم در مقابل حرارت ومخلوط با سیمان کاربرد دارد.